Информация и съгласие за използването на бисквитки
Най-често задавани въпроси
1.Какви са бисквитките?
Бисквитките са малки текстови файлове, които уебсайтовете, посещавани от потребителите, изпращат на техните терминали, където се съхраняват и след това се прехвърлят на същите сайтове при следващото им посещение. Бисквитките на „трети страни“ се поставят от уебсайт, различен от този, който потребителят посещава. Това е така, защото на всеки сайт може да има елементи (изображения, карти, звуци, специфични връзки към уеб страници на други домейни и т.н.), които се намират на сървъри, различни от тези на посетения сайт.
За какво ни служат бисквитките?
Бисквитките се използват за различни цели: извършване на компютърни удостоверявания, проследяване на сесии, съхраняване на информация за специфични конфигурации, свързани с потребителите, които влизат в сървъра, запаметяване на предпочитания и др.
Какво представляват „техническите“ бисквитки?
Те са бисквитки, които се използват за извършване на навигация или за предоставяне на услуга, поискана от потребителя. Те не се използват за други цели и обикновено се инсталират директно от собственика на уебсайта.
Без използването на тези бисквитки, някои операции не биха могли да бъдат изпълнени или биха били по-сложни и/или по-безопасни, като например дейностите по домашно банкиране (визуализиране на извлечения от сметката, преводи, плащане на сметки и др.), за които биха били необходими бисквитките, които позволяват идентифицирането и поддържането на потребителя в сесията.
Аналитичните бисквитки са „технически“ бисквитки?
Не не. на гаранцията (вж.решение от 8 май 2014 годинавие уточнявате, че те могат да бъдат приравнени към технически бисквитки само ако се използват за целите на оптимизацията на сайта директно от собственика на сайта, който може да събира информация в обобщена форма за броя на потребителите и как те посещават сайта. При тези условия за аналитичните бисквитки важат същите правила за информация и съгласие, както за техническите бисквитки.
Какво представляват „бисквитките за профилиране“?
Те са бисквитки, които се използват за проследяване на сърфирането на потребителя в мрежата и за създаване на профили за неговите предпочитания, навици, предпочитания и т.н. С тези бисквитки могат да се изпращат рекламни съобщения в съответствие с предпочитанията, вече изразени от потребителя в онлайн сърфирането.
Необходимо ли е съгласието на потребителя за поставянето на бисквитки на неговия терминал?
Това зависи от целите, за които се използват бисквитките и следователно дали са „технически“ или „профилиращи“.
За поставянето на технически бисквитки не се изисква съгласието на потребителя, а е необходимо да се предостави информация (член 13 от Кодекса за поверителността). Бисквитките за профилиране, от друга страна, могат да бъдат инсталирани на терминала на потребителя само ако той е дал съгласието си, след като е информиран по опростен начин.
Как собственикът на сайта трябва да предостави опростена информация и да поиска съгласие за използването на бисквитки за профилиране?
както е посочено в заявлението по чл. 4, информацията трябва да бъде зададена на две нива.
В момента, в който потребителят влезе в даден уебсайт (на началната страница или на всяка друга страница), веднага трябва да се появи банер, съдържащ първа "кратка" информация, искане за съгласие за използване на бисквитки и връзка за достъп до по-широка информация. На тази страница ще намерите повече и по-подробна информация за бисквитките, за да изберете кои конкретни бисквитки да разрешите.
8.Как да изберем банер?
Банерите трябва да са с размер, който да покрива частично съдържанието на уеб страницата, която потребителят посещава. Тя трябва да може да бъде премахната само чрез активна намеса на потребителя, т.е. чрез избор на елемент, съдържащ се в следната страница.
Какво трябва да съдържа банерът?
Баннерът трябва да посочи, че уебсайтът използва бисквитки за профилиране, евентуално „трети страни“, които ви позволяват да изпращате рекламни съобщения в съответствие с предпочитанията на потребителя.
Тя трябва да съдържа връзката към разширената информация и указанието, че чрез тази връзка можете да откажете съгласието си за инсталиране на бисквитки.
Трябва да се уточни, че ако потребителят реши да продължи да „прескача“ банера, той се съгласява с използването на бисквитки.
Как може да се документира придобиването на съгласие чрез използването на банера?
За да се проследи придобитото съгласие, собственикът на сайта може да използва специална техническа бисквитка, която не е особено инвазивна и не изисква допълнително съгласие.
При наличието на такава "документация" не е необходимо кратката информация да бъде предложена отново при второто посещение на потребителя на сайта, без да се засяга възможността потребителят да откаже съгласието и / или да промени по всяко време и по лесен начин своите възможности, например чрез достъп до разширената информация, която следователно трябва да може да бъде свързана от всяка страница на сайта.
Може ли да се поиска онлайн съгласие за използването на бисквитки само чрез използването на банера?
Не не. Собствениците на сайтовете винаги имат възможност да използват начини, различни от тези, определени от Гаранта в горепосочената мярка, при условие че избраните начини имат всички изисквания за валидност на съгласието, изисквани от закона.
Задължението за използване на банера засяга ли собствениците на сайтове, които използват само технически бисквитки?
Не не. В този случай собственикът на сайта може да предостави информацията на потребителите по начина, който счита за най-подходящ, например, включително чрез включване на съответните указания в политиката за поверителност, посочена на сайта.
Какво трябва да съдържа „разширена“ информация?
Той трябва да съдържа всички елементи, предвидени от закона, аналитично да опише характеристиките и целите на бисквитките, инсталирани от сайта и да позволи на потребителя да избере / деактивира отделните бисквитки.
Тя трябва да включва актуална връзка към информацията и формулярите за съгласие на трети страни, с които собственикът е сключил споразумения за инсталиране на бисквитки чрез уебсайта си.
Накрая, трябва да се отбележи възможността потребителят да показва своите предпочитания относно бисквитките и чрез настройките на използвания браузър.
Кой е длъжен да предостави информацията и да поиска съгласие за използването на бисквитки?
Собственикът на уебсайта, който инсталира бисквитки за профилиране.
За бисквитките на трети страни, инсталирани чрез уебсайта, задълженията за информация и съгласие се налагат на трети страни, но собственикът на уебсайта, като технически посредник между тях и потребителите, е длъжен да включи в разширената информация актуализираните връзки към информацията и формулярите за съгласие на самите трети страни.
Трябва ли да се уведоми гарантът за използването на бисквитки?
Бисквитките за профилиране, които обикновено остават във времето, подлежат на уведомление, докато бисквитките, които имат различни цели и попадат в категорията технически бисквитки, не трябва да бъдат уведомявани на Гаранта.
Кога влизат в сила мерките, предписани от Гаранта с постановлението от 8 май 2014 г.?
Гарантът предвижда преходен период от една година, считано от публикуването на мярката в Официален вестник, за да се даде възможност на заинтересованите страни да се справят. Този срок изтича на 2 юни 2015 г.